Steaua, in primavara europeana dupa 12 ani

De ziua nationala a Romaniei, Steaua Bucuresti a adus suporterilor fotbalului romanesc, dupa 12 ani de absenta, o calificare in primavara europeana. Mi-as permite sa spun ca e o calificare asteptata, dupa maniera in care se investeste in fotbal la Clubul Steaua. Desi a pierdut meciul cu formatia spaniola, Athletic Bilbao (0-1), Steaua s-a calificat datorita golaverajului pozitiv, nemaiputand fi depasita decat de maxim doua dintre competitoarele ei, stiut fiind ca din fiecare grupa se califica primele 3 clasate.

Ramane de remarcat stilul haiducesc in care si-au manifestat bucuria conducatorii si fotbalistii. Prin Europa se scria despre insuccesul pe care il are aceasta competitie a cupei UEFA; in antiteza, era descris felul in care Gigi Becali si ceata lui de osteni sarbatoreau calificarea: sampanie valuri, sute de mii de euro cash impartite frateste, chef de chef cu Adi de la Valcea prima vioara, ba chiar s-a dat in avans si prima de campionat.

Sa revenim la meci si sa recunoastem meritul Stelei si nu mai putin al antrenorului echipei, italianul Walter Zenga, care, fara 4 titulari (Petre Marin, Oprita, Paraschiv si Florentin Dumitru) a inceput curajos meciul; jocul echipei s-a stins insa spre finalul primei reprize. Pe fondul dominarii gazdelor a picat si euro-golul lui Exceberia, imparabil de altfel. Astfel, Bilbao intra la pauza cu un avans minim, dar cu un moral foarte bun. Nici in repriza a doua, lucrurile nu s-au prea schimbat in bine; sa notam ca Hamutovski a limitat proportiile scorului cu o interventie de-a dreptul extraordinara la capul aceluiasi Exceberia, in minutul 55. In ultimele 20 de minute, Steaua scapa egalul la 2 ocazii foarte mari, ratate de catre Andrei Cristea si Nicolae Dica. Ultimul, singur cu portarul, trage drept in bratele acestuia.

Desi Steaua este la egalitate perfecta cu Athletic Bilbao, nu mai poate pierde unul dintre locurile care duc in primavara europeana. Steaua nu poate ocupa nici primul loc in acesta grupa, prin urmare va ocupa locul 2 sau 3. Daca va termina pe locul doi, va juca cu una dintre cele opt echipe eliminate din Liga Campionilor (Valencia, Ajax Amsterdam, Sahtior Donetk, Panathinaikos, Olimpiakos, Dinamo Kiev, Fenerbahce Istambul sau TSKA Moscova). In cazul in care va termina pe locul 3, va juca cu una dintre ocupantele primului loc in una din grupele cupei UEFA. (Newcastle, Alkmaar, Feyenoord, Benfica sau Dnipro Dnipropetrovsk).

Traian Vinca

Ultima ora: In urma disputarii ultimelor meciuri din grupa, echipele calificate sunt, in ordine: Athletico Bilbao, Steaua Bucuresti si Parma. Steaua va juca, in primavara europeana, cu Valencia.