Apel catre enoriasii Bisericii Buna Vestire

Dragi enoriasi si prieteni,

Biserica noastra traieste o perioada trista si foarte zbuciumata, care persista de câtiva ani, mai precis de când a fost ales un nou Consiliu Parohial si de când Biserica s-a afiliat la Episcopia Ortodoxa Româna din America (VATRA). Acest Consiliu si Episcopie n-au reusit sa mentina linistea si armonia între enoriasii acestei Sfinte Biserici, asa cum era binecunoscuta în trecut.
Parohia noastra, Sfânta noastra Biserica, este una din cele mai vechi asezari romanesti din Canada. Ea a fost cladita prin credinta si efort de înaintasii nostri, noi continuând traditia pâna în prezent. Este acum rândul dumneavoastra sa continuati aceasta opera si sa reorientati activitatile Parohiei în sensul noilor cerinte, sa aparati CREDINTA SI VALORILE MORALE ale strabunilor nostri, valori care vor ramâne permanent actuale.
Tinând seama de cele mentionate mai sus, va propunem sa reflectati împreuna cu noi la revenirea la vechea rânduiala, conforma cu statutul initial din 1913, asa cum a fost elaborat de pri-mii bucovineni care au sosit pe acest pamânt si au pus temelia acestei asezari. Din acest statut reies doua principii fundamentale:
1) Preotul este, cu prioritate, animatorul vietii religioase si spirituale a comunitatii parohiei si, conform articolului XXII al Statutului, de datoria preotului este de a nu se amesteca în chestiuni de alegeri, politice sau în chestiuni banesti;
2) Consiliul Parohial se ocupa, între adunarile generale anuale, de bunul mers al activitatilor administrative, sociale si culturale ale Parohiei. Dupa alegerea Consiliului Parohial care se face anual, potrivit articolului XII al aceluiasi Statut din 1913, se aduce la cunostinta Preotului Paroh rezultatul alegerilor, pe care se presupune ca nu-l cunoaste.
In dorinta noastra sincera si transparenta ca acest Apel sa gaseasca un ecou favorabil în inimile si constiinta dvs., va facem cunoscut ca noi, în calitatea noastra de ctitori, am angajat un demers legal prin care solicitam din motive de derogari majore de la statutul mentionat si a situatiei actuale, anularea Adunarii Extraordinare din 24 iunie 2001, care a avut ca rezultat afilierea fara conditii a Parohiei noastre la Episcopia Ortodoxa Româna din America.
În încheiere, facem un apel calduros la dvs. de a fi alaturi de noi, cu gândul, cu constiinta si, nu în ultimul rând, cu fapta. De aceea va solicitam sa participati, dupa puterea si posibilitatile dvs., material, cu timp sau cu experienta, la aceasta actiune pentru salvarea Sfintei noastre Biserici. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Grupul de fondatori si prieteni ai Bisericii:
F. Lupu, G. Stanciu, M. Anastasiu
C.P. 11, Brossard, Qc. J4W 3L5
e-mail: [email protected]

P. R.
P. R.
Articolele semnate cu P.R. provin de la agențiile de presă cu care lucrăm sau din surse publice.

Ultimele articole

Articolul precedent
Articolul următor

Articole similare