Fotbalistii romani se simt bine in strainatate

Principalele cluburi romane de fotbal desfasoara in aceasta perioada meciuri oficiale sau de pregatire in afara granitelor tarii, unde inregistreaza rezultate favorabile.
A fost mai intai victoria senzationala a echipei CFR Cluj in fata spaniolilor de la Atletic Bilbao, cu scorul de 5-3, dupa executarea loviturilor de departajare, in turul II al Cupei UEFA Intertoto. In meciul tur, clujenii castigasera acasa cu 1-0. Acelasi scor, dar in favoarea spaniolilor, s-a inregistrat la finalul meciului din Spania. In turul III al Cupei UEFA Intertoto, clujenii vor juca, pe date de 17 iulie, in compania francezilor de la St-Etienne. De notat ca la CFR Cluj evolueaza de putin timp fostul jucator stelist Dorinel Munteanu, in postura de antrenor-jucator.
O surpriza placuta au oferit vicecampionii Romaniei, Dina-mo Bucuresti, care au invins, in Franta, echipa de prima liga franceza, FC Nantes, cu scorul de 2-0. Golurile dinamoviste au fost inscrise de catre Claudiu Niculescu (min. 12) si Vlad Munteanu (min. 36). De mentionat ca din lotul francezilor a facut parte si jucatorul roman Claudiu Keseru, un tanar talentat si deosebit de iubit de catre suporterii francezi.
Nici Steaua Bucuresti, campioana la zi a Romaniei, nu se comporta rau in turneul pe care il intreprinde in Austria. Astfel, in cel de-al treilea meci disputat aici, Steaua a invins cu 2-1 pe campiona Poloniei, Wisla Cracovia, prin golurile marcate de Iacob, in chiar minutul 1, si Cristea, in minutul 77.
Rapid Bucuresti a disputat primul meci pe 2005 din preliminariile Cupei UEFA, invingand in deplasare, cu scorul de 5-0 campioana Andorrei, UE Sant Julia. Au marcat Daniel Nicolae (de 3 ori), Vasilache (o data) si Felix Alvarez, autogol. Returul se va juca la Bucuresti, pe 28 iulie. (PR)