BOX / Victor Lupu – campion al Canadei

Iata ca, dupa Adrian Diaconu, inca un boxer roman devine campion al Canadei la box. Victor Lupu l-a invins in meciul sustinut in data de 2 noiembrie la Métropolis (Montréal), in fata a peste 2.000 de spectatori, pe puternicul boxer din Québec, Adam Green. Astfel, la categoria semimijlocie, centura canadiana a revenit boxerului originar din Calarasi, care se pregateste – alaturi de “greul” Claudiu Rasco – la clubul ATLAS din Toronto, cu antrenorul Adrian Teodorescu.
Disputa cu Adam Green a fost meciul-vedeta al galei si, prin valoare, a incantat spectatorii (dintre care insa au facut parte doar putini romani). Meciul a fost la inceput echilibrat, primele patru reprize fiind “impartite” in mod egal – cate doua pentru fiecare boxer. Din repriza a cincea insa, Victor si-a urmat planul de meci stabilit inainte cu antrenorul Teodorescu. Astfel, urmatoarele sase reprize (meciul s-a disputat pe durata a zece runde) au apartinut boxerului nostru, care nu si-a lasat adversarul nici sa respire!
Daca, inainte de meci, Green declara ca ii va “servi o lectie de box” rivalului sau, iata ca lucrurile nu au stat deloc asa; dimpotriva, Victoras al nostru i-a servit o lectie infumuratului boxer canadian. Punctajul celor trei arbitri – 100-89 (DeCarufel), 98-91 (Procopio), 98-91 (Woodburn) – l-a desemnat fara drept de apel pe Victor Lupu drept castigator al acestui meci.
Dupa valoroasele rezultate obtinute de cei trei romani legitimati la Interbox Montréal, iata ca alti doi boxeri din Toronto fac sa se vorbeasca tot mai mult de… Romania.