CUPA UEFA / Rapid – Steaua, adversari in sferturi

Marturisesc ca mi s-a parut de rau augur faptul ca presa din tara nu vorbea absolut deloc despre posibilitatea ca Rapid si Steaua Bucuresti sa joace impreuna in varianta in care s-ar fi calificat in sferturi. Asta inainte de calificare, fiindca apoi subiectul a fost intors pe toate fetele. Ei bine, ireparabilul s-a produs: Steaua va intalni in dubla mansa pe Rapid in antepenultima faza a Cupei UEFA 2005-2006, iar singurul lucru bun din aceasta poveste este ca vom avea, in mod cert, o echipa in semifinalele competitiei. Iar asta nu e deloc putin.

Rapid – mancatoare de nemti

Cu mari emotii, dar cu atat mai merituos, Rapid Bucuresti a reusit sa treaca de a treia echipa germana in aceasta competitie, dupa Stuttgart, Hertha Berlin si Hamburg SV. Dupa un 2-0 clar obtinut de Rapid la Bucuresti, sansele ca nemtii sa recupereze punctele la ei acasa pareau destul de mici. Pentru meciul retur de la Hamburg, nemtii veneau insa cu un moral ridicat, dupa ce invinsesera in deplasare pe lidera din campionatul german, Bayern Munchen, cu 3-0.
Si, intr-adevar, in minutul 36, Hamburg avea deja 2-0, fiind doar la un gol de calificare. Golul 3 a venit, in minutul 51, dar nu in poarta Rapidului, ci in aceea a lui Hamburg, cand Mugurel Buga a impins spre gol o minge respinsa de portar.
Tot in repriza a doua a venit si golul de 3-1, iar finalul meciului i-a gasit pe nemti in terenul Rapidului, cu portar cu tot. La scorul de 3-3, Rapid Bucuresti s-a calificat gratie golului marcat in deplasare.

- Publicitate -

La Sevilla, Steaua a repetat istoria de acum 20 de ani

Cea mai spectaculoasa calificare au reusit-o insa elevii lui Cosmin Olaroiu, care, dupa un 0-0 acasa, mergeau la Sevilla sa intalneasca pe Betis cu sanse destul de reduse. Din delegatia echipei Steaua au facut parte si jucatorii care au invins pe FC Barcelona in finala Cupei Campionilor de la Sevilla din 1986.
Meciul dintre Betis si Steaua a fost unul de nerecomandat cardiacilor. Repriza a doua mai ales, fiindca prima a fost un duel surd la mijlocul terenului. A venit insa minutul 54, cand Banel Nicolita a gasit drumul catre poarta adversa. La 1-0, Steaua se vedea deja in sferturi de finala, fiindca spaniolii trebuiau sa marcheze de doua ori.
Echilibrul s-a rupt cu acest gol, dar mai ales cu eliminarea vedetei Joaquin, din minutul 60, in urma lovirii prostesti a unui stelist. A urmat apoi un calvar pentru spanioli: 2-0 prin golul lui Victoras Iacob din minutul 78 si 3-0 prin dubla lui Banel Nicolita din minutul 82.
Rar mi-a fost dat sa vad atata tristete si umilinta pe chipul unor suporteri sau fotbalisti. Un tanar spaniol plangea, desfigurat de durere, in tribune, iar jucatorii spanioli erau efectiv cazuti la pamant. Steaua Bucuresti facuse Sevilla KO, jucatori si spectatori, iar fiesta putea incepe pe strazile din Romania, unde oamenii au iesit in strada se celebreze calificarea celor doua echipe romanesti in sferturile de finala ale Cupei UEFA.
Singurul lucru care a umbrit, a doua zi, aceasta imensa bucurie a romanilor a fost rezultatul de la tragerea la sorti, din Olanda: Steaua Bucuresti se va confrunta cu Rapid pentru un loc in semifinale. Primul meci va avea loc pe stadionul Giulesti, pe 30 martie, iar returul pe “Lia Manoliu” la 6 aprilie. Dar indiferent de cine va merge mai departe, fotbalul romanesc a castigat deja locul I in topul eficacitatii.