CUPA UEFA / Steaua – Middlesbrough in semifinala

Dupa meciul dintre Steaua si Rapid Bucuresti din sferturile de finala ale Cupei UEFA, romanii plangeau cu un ochi si radeau cu celalalt. Radeau fiindca Steaua se calificase in semifinale si plangeau fiindca o echipa frumoasa precum Rapid Bucuresti fusese eliminata.
Dupa doua meciuri in care nici una dintre cele doua echipe nu reusise sa se impuna, Steaua s-a calificat gratie golului marcat in deplasare, adica in Giulesti, cand a fost 1-1. Pentru Steaua a marcat Banel Nicolita, inca din minutul 4, iar Viorel Moldovan a adus egalarea in acelasi minut 4, dar din repriza a doua. In meciul retur, nici una dintre echipe nu a reusit sa inscrie, asa ca echipa calificata a fost Steaua Bucuresti, care va intalni in semifinala pe englezii de la Middlesbrough.
Cine s-a asteptat la un meci retur spectaculos, plin de goluri a fost probabil dezamagit. A fost mai mult o lupta la mijlocul terenului, pe contre, cu aruncari de mingi spre careul advers (mai ales Rapid), cu linia de aparare spre centrul terenului (mai ales Steaua), cu contraatacuri nefinalizate, cu ratari destul de mari, de ambele parti, cu cate un penalty neacordat (de fiecare parte), si mai ales cu o atmosfera extraordinara, pe care cei peste 40 de mii de suporteri (mai ales stelisti) au creat-o.
In jurul dublei manse dintre Steaua si Rapid s-a creat o adevarata isterie nationala, provocata si alimentata din plin de cele doua posturi de televiziune care au transmis meciurile in direct, Antena 1 pentru meciul din Giulesti si Realitatea TV, pentru meciul retur de pe “Lia Manoliu”, precum si de intreaga presa romaneasca care nu mai contenea sa vorbeasca despre “meciul Mileniului” (cel de pe Giulesti) sau meciul “unei natiuni” (cel de pe “Lia Manoliu”). Reteta comerciala a ultimului meci vorbeste de la sine despre succesul evenimentului: 448.715 euro obtinuti numai din publicitatea difuzata pe Realitatea TV.
1.500 de jandarmi au fost mobilizati pentru a asigura pacea in tribune, in urma temerilor atat de des evocate ca suporterii celor doua echipe ar putea sa ajunga la confruntari. In final, nu a fost nimic din toate astea, iar cele cateva milioane de spectatori si telespectatori au putut urmari un spectacol de calitate, atat in tribune cat si pe gazon.
Dincolo de aceasta goana dupa audienta, evenimentul a fost unul de exceptie. A fost pentru prima data in istoria fotbalului romanesc cand doua echipe romanesti s-au intalnit intr-o faza superioara a unei competetii europene de anvergura. Meciul dintre cele doua echipe a atras atentia intregii Europe pasionate de fotbal, meciul fiind transmis si in Germania, tara din care Rapid Bucuresti eliminase anterior doua echipe puternice, Hertha Berlin si Hamburg SV.