* Dupa demisia recenta din postul de vicepremier a lui George Copos (care e trimis in judecata pentru o serie de afaceri suspecte cu fosta conducere a Loteriei Romane), Partidul Conservator l-a desemnat, pentru functia vacanta, pe Dan Voiculescu, tartorul acestui partid. Liderul PC a spus ca va accepta sa lucreze in Guvern numai daca premierul ii va defini clar responsabilitatile. Reactia lui Voiculescu este inteligenta, in conditiile in care postul de vicepremier este unul mai degraba onorific. Pe de alta parte, in aceasta chestiune, mai multe organizatii civice au solicitat premierului Tariceanu sa nu-l numeasca pe Voiculescu in aceasta functie. Premierul pare totusi dispus sa-l coopteze pe Voiculescu in Guvern, mai ales in perspectiva unei posibile fuziuni intre PNL si PC. Cireasa de pe tort vine de la presedintele Basescu, care pare ca va accepta numirea lui Voiculescu – considerat, nu de mult, drept “solutia imorala” a acestei guvernari. Intelegeti dvs. ceva din aceste miscari, ca eu unul nu mai pricep nimic.
* Emil Hurezeanu este noul director editorial al Romaniei libere, iar pachetul majoritar al actiunilor trustului Academia Catavencu a trecut la Sorin Ovidiu Vantu. Daca prima mutare nu a starnit reactii, a doua a bulversat piata media din Romania. Dupa semnale, se pare ca in acest an vor mai avea loc regrupari de branduri media.
* Potrivit unor date recent prezentate de Ministerul Transporturilor, la finele anului 2012 automobilistii romani vor putea circula pe autostrada intre Bucuresti si Oradea, deoarece pana atunci vor fi finalizate atat autostrada Bucuresti-Brasov, cat si autostrada Transilvania. Tot in 2012 se va putea circula pe autostrada si intre Bucuresti si Constanta. Domnului sa ne rugam!
* Putin peste 10.000 de CAD reprezinta, in medie, agoniseala de-o viata a unui roman. Conform unui document al Bancii Nationale, averea neta a populatiei insuma, la finele anului trecut, 624 de miliarde de lei noi. Raportat la populatia de 21,7 milioane de persoane, rezulta ca averea medie pe locuitor se ridica la 290 de milioane de lei vechi. Ceea ce ii face pe romani atat de “bogati” nu este valoarea economiilor pe care reusesc sa le faca in cursul vietii – in conturile bancare sau “la saltea” -, ci valoarea locuintelor. Asta e!