Asa numita Lege 1% este considerata ineficienta de catre guvernul de la Québec. Potrivit acesteia, marii angajatori trebuie sa asigure cursuri de perfectionare salariatilor, altfel ei sunt obligati sa cotizeze cu 1% din masa salariala la Fondul National de Formare. Se considera ca legea ofera destule portite de scapare si nu-si atinge scopul. De aceea aceasta va fi rediscutata in Parlament.