Patru puncte din sase posibile. Acesta este bilantul echipei nationale dupa primele doua meciuri in preliminariile Campionatului European 2008. Totul parea minunat pana in minutul 81 al meciului de la Constanta cu bulgarii. Con-duceam cu 2-0 si parea ca vecinii nostri nu au forta sa ne ameninte. Doua schimbari nefericite ale lui Piturca si doua gafe de aparare au facut sa ne scape victoria. Dupa trei zile, in meciul cu albanezii, tricolorii s-au chinuit 65 de minute sa deschida scorul. Un gol facut cadou de o pasa neglijenta a unui fundas albanez. Mutu a inscris din penalty si am rasuflat usurati. O victorie care mai mult ne pune pe ganduri decat ne bucura, pentru ca trupa lui Piturca nu are inca anvergura necesara sa se califice la campionatul organizat de Austria si Elvetia. Dar mai sunt 10 meciuri de jucat si orice este posibil. Urmatorul adversar al tricolorilor, Belarus, pe 7 octombrie, la Bucuresti. Pana atunci, toata atentia microbistilor se indreapta spre Liga Campionilor, unde stelistii debuteaza pe 13 septembrie cu Dinamo Kiev, o veche cunostinta a fotbalului romanesc.