Romania en détail

0
132

* E o vreme a demisiilor pe scena publica din Romania. Senatorul PSD Rodica Stanoiu, fost ministru al Justitiei in epoca Iliescu, a demisionat din partid. Asta la numai doua zile dupa ce alti trei deputati PSD isi dadusera demisia. Dintre acestia, cea mai mare valva a facut-o Dan Ioan Popescu, fost ministru al Economiei in guvernul Nastase si, pana acum jumatate de an, presedintele PSD Bucuresti. Atat Stanoiu, cat si Popescu au spus ca la mijloc e onoarea si ca PSD a devenit un partid irespirabil (ca si cum nu ar fi fost asa de la bun inceput). Cat despre onoare, ea trebuie, in cazul unor personaje, pusa in paranteza. Pentru ca, asa cum e o vreme a demisiilor, cel putin in egala masura e si o vreme a dosarelor. Aici e cheia multor gesturi suprinzatoare din ultimele saptamani. Si va fi in continuare, o buna bucata de timp.

* Un nume greu al intelighentiei romanesti a fost deconspirat ca avand un angajament cu Securitatea. E vorba de istoricul Sorin Antohi, cel care a colaborat cu funesta institutie intre 1976 si 1982. Scrisoarea in care acesta se confeseaza se gaseste pe site-ul Cotidianului (www.cotidianul.ro) si este cea mai tulburatoare marturisire despre colaborarea cu Securitatea dintre cele facute publice in ultima vreme.

* Un gest de normalitate: ministrul Justitiei, Monica Macovei, a modificat din nou Codul de procedura penala, pentru a se evita in viitor cazuri similare fugii lui Omar Hayssam. Conform modificarilor, detinutii nu vor mai putea fi eliberati din penitenciar in caz de boala. De asemenea, de anul viitor vor fi introduse sisteme de supraveghere electronice pentru eliberarile conditionate

* De la vecinii nostri dinspre vest: ministrul maghiar al Muncii, Peter Kiss, a anuntat ca Ungaria isi va exercita dreptul de a limita, pentru doi ani, accesul pe piata interna a muncii pentru romani si bulgari. Mai exact, va fi restrictionat accesul muncitorilor care isi cauta singuri de lucru. Pe de alta parte, companiile vor avea dreptul sa angajeze romani si bulgari in sectoarele unde oferta de mana de lucru este mica.

* Noua romani au intrat anul acesta in Topul 100 al celor mai bogati est-europeni. Clasamentul este intocmit anual de revista poloneza “Wprost”. Cel mai bine clasat roman este Ion Tiriac: cu o avere estimata la 900 de milioane de dolari, el ocupa locul 58. Imediat dupa el vine Iosif Constantin Dragan, acesta avand o avere estimata la 850 de milioane de dolari.