8072 de spectatori au luat loc in tribunele Centrului Bell din Montréal la ultima gala pugilistica organizata de Interbox. Numarul mare de spectatori s-a datorat, in parte, publicitatii facute prin presa scrisa si televiziune, dar mai ales tripletei de romani care au sustinut meciuri. Ca de obicei, atmosfera de show, muzica, jocuri de lumini, dansatoare si berea au incalzit tribunele. In primul meci, la categoria superusoara, talentatul boxer montrealez Antonin Décarie a avut nevoie de numai 2 reprize ca sa-l trimita la vestiar pe boxerul mexican Jose Louis Alvarez. Ion Ionut s-a plictisit sa castige numai la puncte si in repriza treia a reusit KO in fata argentinianului Jorge Daniel Miranda. “Cocosul” Sébastien Gauthier l-a trimis la vestiar pe pensionarul (40 ani) Sandro Orlando Ovideo din Argentina intr-un minut si 12 secunde. A urmat un meci feminin in care Danielle Bouchard din Montréal a facut meci nul cu Maria del Carmen Potenza, din Argentina. Invincibilul greu din St-Jerôme, Jean François Bergeron – 25 de victorii din tot atatea meciuri – l-a intalnit, pentru centura de campion NABA, pe boxerul brazilian Edgar Alazoo Silva. Ce am vazut in acest meci numai box nu se poate numi. Brazilianul, care mai mult lovea aerul decat adversarul, a fost pus la podea in repriza numarul 5. A urmat meciul semivedeta al galei in care Adrian Diaconu l-a intalnit pe americanul din Florida, Orlando Riveira. Boxerul de culoare a aratat ca isi merita cu prisosinta bursa, spre deosebire de ceilalti boxeri invitati. Orlando s-a batut cu Adrian toate cele 10 reprize si, desi intelegea ca nu va castiga, nu a facut niciodata pasul inapoi. Adrian ne-a aratat iar scoala de box romaneasca, bazata pe o tehnica desavarsita, cu executii corecte si un joc de picioare spectaculos. Diaconu a ajuns la a 23- a victorie, fiind neinvins in cariera de boxer profesionist.
La meciul-vedeta al galei, cei peste 8000 de spectatori s-au ridicat in picioare sa-l aplaude pe Lucian Bute la intrarea in ring. Insotit de staff-ul tehnic (cu Stéphane Larouche in frunte), Lucian a urcat increzator treptele ringului. Dupa prezentarile de rigoare, cantarea imnurilor nationale ale Canadei (nu al Romaniei!) si al Statului Congo, a inceput meciul. Miza intalnirii nu a fost oarecare – numai trei centuri de campion: NABF, NABA si WBC, plus un cec consistent. James Obede Toney, care se pregateste in America sub protectia celebrului manager Don King, avea pana la meciul cu Lucian o fisa impresionanta: 20 de victorii, 2 meciuri pierdute si un meci nul. Vineri seara, James a aratat ca este un boxer ofensiv, care stie sa blocheze si sa eschiveze bine loviturile adversarului si poseda toate trucurile marilor campioni. In ciuda acestor argumente, Lucica si-a urmat planul de meci: a boxat tot timpul in miscare, pe picioare, a plasat lungi serii la cap si corp, macinandu-si mereu adversarul, reusind sa invinga prin KO tehnic. Acesta s-a petrecut in ultimul minut al reprizei a opta, cand arbitrul de ring Michael Griffin a considerat ca boxerul congolez este incapabil sa se mai apere, seriile interminabile ale lui Lucian putand sa-i pericliteze sanatatea. A fost a 18-a victorie a boxerului nostru, dintre care 16 prin KO!
Pe 14 octombrie Lucian va fi prezent la Copenhaga, pentru a asista la meciul pentru doua titluri mondiale intre danezul Michael Kessler si germanul Markus Beyer.Va fi desemnat Lucian urmatorul adversar al unuia dintre cei doi?