De la 1 ianuarie 2007, romanii din strainatate isi

0
167

Decizia Banc Post si a Casei de Economii si Consemnatiuni din Romania de a nu mai juca rolul de intermediar intre statul roman si pensionari pentru ca ultimii sa-si poata primi drepturile banesti in contul deschis la aceste banci a creat panica printre romanii care traiesc in strainatate. Pana acum, acestia aveau un cont deschis in special la Banc Post, unde Casa Nationala de Pensii varsa banii fara a aplica vreun comision titularului de cont. De cele mai multe ori, adevaratii beneficiari ai banilor erau rudele sau prietenii ramasi in tara ai pensionarilor stabiliti in strainatate. In baza unei procuri, acestia ridicau banii si ii foloseau pentru propriile nevoi.
Pensionarii romani nu mai sunt doriti de Banc Post si de CEC, intrucat marea lor majoritate isi scot banii imediat ce sunt varsati in cont de Casa de Pensii si ingroasa cozile la banci. In aceasta situatie, atat Banc Post cat si CEC, singurele institutii financiare din Romania care aveau dreptul sa deschida conturi pentru varsarea pensiilor, au decis sa inceteze acest serviciu. Aceasta schimbare a survenit in urma privatizarii Banc Post (banca infiintata de Posta Romana) si a iminentei vanzari a CEC catre un investitor strain.
Presat de pensionari si de ziaristi, Guvernul roman a fost nevoit sa aprobe o ordonanta de urgenta, cu scopul de a reglementa aceasta problema. Drept urmare, presedintele Casei Nationale de Pensii, Mihail Seitan, a anuntat recent ca va incepe negocierile cu principalele banci din Romania, pentru ca acestea sa poata transfera pensiile romanilor in conturile lor personale, in baza unui comision de 0,15% platit de Casa de Pensii. Conform ordonantei, de la 1 ianuarie 2007, romanii din strainatate isi vor putea primii pensiile direct in conturile din tarile in care traiesc, insa cheltuielile de transfer vor fi suportate de beneficiari.
Ultima luna in care Banc Post mai accepta transferul pensiilor romanilor cu domiciliul in tara este septembrie, insa va continua sa o faca pentru romanii cu domiciliu in strainatate. Problema este ca marea majoritate a romanilor care traiesc in strainatate sunt inregistrati la Casa de Pensii cu o adresa din Romania, ceea ce face ca ei sa intre in categoria celor cu domiciliu in tara. In aceasta situatie, mai norocosi sunt romanii care primeau pensia prin CEC, intrucat aceasta institutie, desi nu mai deschide noi conturi, va continua sa faca plata pensiilor catre cei care au deja cont, cu precizarea ca va decala plata pe zile si in ordine alfabetica. Astfel, prima transa de plata va incepe din 14 ale fiecarei luni si va cuprinde literele A – C, a doua transa va incepe din 17 si va cuprinde literele D – L, a treia transa va incepe din 20 si va cuprinde literele M – Q, iar ultima transa va incepe din 23 si va cuprinde literele R – Z.
In prezent, 500 de mii de pensionari isi primesc pensiile in conturi personale (la Banc Post sau CEC), iar alti 5 milioane primesc banii acasa, prin posta.

Previous articleAnunturi in comunitate
Next articleDiaspora, motor al economiei romanesti
G. S.
Absolvent al primei promoţii de jurnalişti de după 1989 (Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării - Universitatea Bucureşti), George Sava a lucrat la secţia Politică internă a României libere, din 1993 şi până în 1999, când s-a stabilit în Canada. Happily married, un căţel, câţiva prieteni şi mulţi adversari... de idei.