Romania a inregistrat in primul semestru al acestui an o crestere economica de 7,4%. Cifra lansata de Institutul National de Statistica este colosala. Niciodata, in ultimii 16 ani, economia romaneasca nu a produs atat. Veste imbucuratoare, performanta care ar putea plasa Romania in topul european al dinamicii economice. Un fel de tigru al Europei de Est.
De unde poate veni, asa pe nepusa masa, o asemenea performanta? Una dintre cauze este, fara indoiala, cresterea substantiala a investitiilor straine. Companiile straine au venit cu bani mai multi, nu pentru ca simpatizeaza actualul Guvern sau pe Presedinte, ci din simplul motiv ca ele incearca sa se fixeze cat mai bine pe piata romaneasca inainte de momentul 1 ianuarie 2007, ziua integrarii in Uniunea Europeana. Garantia pe care o ofera statul roman in acest moment nu tine de calitatea guvernarii. Investitorii se gandesc la momentul integrarii, punct in care regulile jocului vor fi cele din tarile de unde vin investitorii. Adica reguli cunoscute si batute de toti. Surprize de genul Micky Spaga sau talpi puse privatizarilor nu se mai pot intampla. Este ca si cum, intr-un fel, de la 1 ianuarie 2007 masina numita Romania va fi condusa pe drumurile romanesti, dar cu respectarea codului rutier german.
Guvernantii pot jubila si crea confuzie printre alegatori. Iata ce guvern performant, iata ce economie cu toate panzele sus !
A doua cauza, cu un efect financiar la fel de vizibil in ponderea cresterii economice, este aportul urias pe care romanii din afara granitelor il au in economia romaneasca. De cand s-a dat dezlegare la munca in Europa, muncitorii romani trimit pe an cam 3 miliarde de dolari. Banii sunt cheltuiti in Romania, oamenii isi fac case, isi cumpara masini, deci consumul creste. Odata cu el cererea si, instantaneu, economia. Cresterea consumului intern inseamna, din pacate, si o explozie a deficitului de cont curent (diferenta dintre banii care intra in tara si cei care ies) pentru ca, sigur, cele mai multe produse sunt importate. Dar acest deficit il are si Canada. Totul este sa ai resurse sa-l finantezi.
Pentru ca aduc atatia bani in tara, romanii din strainatate – si nu este vorba doar despre cei care pleaca la munca in Europa – ar trebui sa stea in centrul atentiei unui guvern inteligent. Faptul ca Anglia stramba din nas la eventualul val de muncitori romani ar trebui sa preocupe din plin diplomatia romaneasca. Nu din spirit patriotic neaparat, ci din calcul pur financiar. Mai multi romani afara, mai multi bani in tara. Mai multi romani afara, mai putin somaj acasa. Iata de ce diaspora, oricare ar fi ea – permanenta sau temporara – poate fi o carte castigatoare pentru cei care stiu sa o joace si nu doar un prilej de recitat versuri, inaugurat statui si vizite oficiale fara tinte.