Sa fie “romanii de pretutindeni” doar o masa electorala in ochii guvernantilor de la Bucuresti? Imi pun aceasta intrebare de cateva luni bune, dupa ce am avut o experienta neplacuta la Departamentul pentru Relatiile cu Romanii de Pretutindeni (DRRP) din cadrul MAE roman. Prin vara eram in Romania si, afland de proiectul de lege pentru romanii care traiesc in afara granitelor tarii, mi-am zis ca ar fi interesant sa aflu mai multe detalii. Am sunat la DRRP si am solicitat un interviu cu secretarul de stat Mihai Gheorghiu, seful Departamentului. Au trecut de atunci vreo 3 luni si inca nu am primit un raspuns, desi am revenit in mai multe randuri. Despre intalnirea cu unul dintre directorii DRRP, care se ocupa, chipurile, de Canada – intalnire solicitata, culmea, de acesta, dar la care nu s-a mai prezentat-, nu are rost sa mai vorbesc. Am trecut-o in contul unei lipse de profesionalism care nu ma mai surprinde.
Aflu din presa din tara ca la Bucuresti se organizeaza in aceste zile (13-15 octombrie) Conferinta Comunitatilor Romanesti din Europa. De ce numai din Europa? Nu stiu, dar probabil ca voi primi un raspuns odata cu interviul cerut acum 3 luni.
In Canada traiesc vreo doua sute de mii de romani; in SUA sunt, cred, vreo jumatate de milion. Vorbesc aici de oameni care inca se mai tin de originea lor romaneasca, care participa, atunci cand au ocazia, la manifestari legate de patria mama. De ce nu or fi fost luati in calcul acesti oameni de MAE roman? Oare pentru ca sunt departe de tara si pentru ca nu prea merg la vot?
Se spune ca in tarile din Uniunea Europeana traiesc (sau mai degraba muncesc) vreo doua milioane de romani; luna de luna, acestia trimit sute de mii de euro in tara si contribuie la dezvoltarea economica a tarii. Sa fie oare acesta argumentul care i-a facut pe diplomatii nostri sa-i separe pe romani de romani?
In alta ordine de idei, am inteles ca una dintre temele cel mai frecvent auzite in prima zi a acestei Conferinte a fost lipsa fondurilor romanesti pentru proiectele si activitatile romanilor din afara tarii. Oare aceasta sa fie “legatura cu tara” pe care o cauta romanii din Europa? Sper ca nu. Imi este greu sa cred ca statul roman va taia din pensia mamei pentru a trimite bani unor romani din Diaspora precum dl Marc-Marinescu, pentru ca acesta sa “inaugureze” vreo Piata a Romaniei precum cea de la Montréal.