Dezastru in UEFA

Steaua si Dinamo au incheiat sezonul in Cupa UEFA. N-au avut nici o sansa in fata spaniolilor de la Sevilla si a portughezilor de la Benfica. Steaua si-a amanetat sansele inca de la prima mansa, cand a pierdut pe Ghencea cu 2-0, iar returul n-a adus minunea pentru care se ruga Gigi Becali. Mai mult, Steaua n-a reusit nici macar un gol in poarta Sevillei, prestatia militarilor fiind aproape de penibil pe ansamblul celor doua manse. Fata de Steaua, care n-a emis nici o pretentie in fata spaniolilor, Dinamo s-a batut pentru calificare cu vulpile de la Lisabona. Dupa un 0-1 strans pe Estadio du Luz, Dinamo a jucat o prima repriza buna, reusind sa marcheze golul sperantei. Dupa pauza, in schimb, lipsa de atentie la marcaj le-a dat sansa lusitanilor sa inscrie doua goluri din centrari din corner, ca la scoala. Astfel, sperantele s-au naruit, chiar daca Dinamo nu a parut, in cele 180 de minute, cu aproape nimic mai prejos decat portughezii. Ceea ce le-a lipsit dinamovistilor au fost putina concentrare si maturitate in joc, capitole la care Benfica a stat mult mai bine. De 30 de ani, Benfica este visul urat al echipelor noastre de club care n-au reusit niciodata sa o elimine : nici Universitatea Craiova, nici Steaua, nici Dinamo. Acum, toate sperantele se indreapta catre echipa nationala, care are un meci decisive pe 24 martie cu Olanda, in deplasare. Infrangerea inseamna aproape eliminare, un rezultat egal ne mentine in cursa. Dar despre acest meci vom avea ocazia sa vorbim pe larg in urmatoarele editii ale ziarului.