In grupa G a preliminariilor Campionatului European de fotbal 2008, Romania joaca sambata, 2 iunie, si miercuri, 6 iunie, doua meciuri in compania echipei nationale a Sloveniei. Partide din care Nationala noastra trebuie sa obtina toate cele 6 puncte pentru a-si pastra sansele intacte de calificare la turneul final din Austria si Elvetia. Antrenorul Piturca nu poate conta la mijloc pe Cocis, care s-a accidentat si il va folosi pe Plesan de la Poli Timisoara.
Primul meci, de sambata, se va disputa in micutul orasel turistic Celje, din apropierea Ljubljanei capitala Sloveniei, iar returul la Timisoara. In aceeasi grupa, Bulgaria sustine o dubla partida cu Belarus. Cea mai favorabila situatie este ca Romania sa adune toate cele 6 puncte, iar Bulgaria sa piarda ceva puncte cu fosta Republica Sovietica. In acest moment, Romania ocupa locul doi in grupa, cu 11 puncte, dupa Olanda -14 puncte si inaintea Bulgariei, care are 9 puncte.
Adversarii nostri, slovenii, nu au, practic, sanse de calificare, ceea ce ii poate face foarte periculosi, neavand nimic de pierdut. Mai ales ca, acum 6 ani, Slovenia ne-a eliminat in meciul de baraj pentru participarea la CM din Coreea si Japonia. Nationala noastra era antrenata de Hagi. Dupa un 1-2 cu mare noroc pentru sloveni, Romania nu a reusit decat un 1-1 in retur, prilej cu care Hagi a demisionat. Dar Slovenia nu mai are echipa de atunci, dovada cele doar 4 puncte pe care le-a strans in actuala campanie.