Steaua-Sevilla 0-2. Seria neagra continua

A patra infrangere a Stelei din tot atatea meciuri jucate in Liga Campionilor s-a produs in fata a numai 11.000 de spectatori.
Fanii stelisti au intuit ca arunca banii pe fereastra, numai ca sa vada cum spaniolii isi bat joc de trupa lui Lacatus.
Marile sperante dinaintea meciului – ca Steaua va avea prima victorie – s-au spulberat inca din primele minute, cand ibericii ascundeau mingea de stelisti si faceau cam tot ce voiau pe teren. Golul lui Renato a venit firesc.
Marile vedete ale lui Gigi Becali – Dica, Victoras Iacob sau Ovidiu Petre – inoata in gol, fara niciun orizont, parand niste pui de gaina plouati pe langa colegii lui Kanoute.
La pauza, Lacatus incearca sa le sadeasca ceva sange in vene adormitilor jucatori. Steaua pare mai vioaie cu Vali Badea pe teren, dar spaniolii lovesc naprasnic intr-o faza comica, in care Nesu si Rada pareau de la “Cascadorii rasului”.
In celalalt meci al grupei, Slavia Praga a reusit un 0-0 acasa cu Arsenal, dupa ce pierdusera turul cu 0-7.
Prin acest punct urias, Slavia este in posesia locului 3 si va continua in grupa UEFA. Steaua mai are doar sanse minime, un punct in Anglia si victorie contra Slaviei la Bucuresti.
Tare frica mi-e sa nu termine Steaua aceasta editie a Ligii Campionilor cu zero puncte in clasament.
Daca nu poate bate nici pe Poli Timisoara sau Unirea Urziceni, de ce ar avea pretentii la englezi sau cehi?
O rusine de echipa. Cum n-a fost niciodata Steaua in lunga ei existenta. Si de care ne dorim sa scapam cat mai repede.