Romania-Franta, 34-31. Meci de infarct

Romania-Franta din sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin a fost unul din cele mai dramatice meciuri din istoria handbalului.
Fetele lui Tadici au inceput foarte slab meciul si in minutul 10 frantuzoaicele conduceau cu 5-1. Calvarul continua. Jucatoarele noastre rateaza atac dupa atac, iar adversarele marcheaza gol dupa gol. Min. 23, 12-5 pentru Franta. Prima repriza se incheie cu 6 goluri avantaj pentru gazde: 14-8.
Tadici urla la fete in pauza si efectul se vede: in minutul 45 reusim sa egalam prima oara: 17-17. Luam conducerea doar in min. 53, 21-20 si suntem aproape sa dam lovitura. Cu un minut inaintea finalului, avem 24-23. Ratam incredibil si Franta egaleaza la 24.
Prelungiri, doua reprize de cinci minute. Fetele noastre iar pornesc slab, arbitrii ajuta Franta si gazdele trec in avantaj: 26-24 in min. 62. Revenim extraordinar, 27-27 dupa 70 de minute de joc.
Alte doua reprize de prelungiri. De data aceasta, fetele noastre nu le mai accorda nici o sansa frantuzoaicelor: 31-29 in min. 77. Fluier final, dupa 80 de minute de joc, Romania-Franta 34-31. Romania se califica in semifinale unde intalneste Rusia. O reeditare a finalei din 2005 de la Moscova.