Inedit. Eliminat in calificari, castiga turneul

Un fapt inedit s-a intam­plat saptamana trecuta la turneul de tenis masculin de la Zagreb (Croatia). Turneul de categoria ATP, dotat cu premii in valoare de 370.000 de euro, a fost castigat de tanarul (22 de ani) jucator ucrainean Serghei Stakhovsky. Acesta l-a invins in finala cu scorul de 7-5, 6-4 pe jucatorul localnic, favoritul numarul unu al turneului, experimentatul Ivan Ljubicic.

Stakhovsky, care inaintea turneului ocupa locul 200 in clasamentul jucatorilor profesionisti ATP, a jucat in turneul de calificare si a pierdut in ultimul meci la jucatorul Balaz Kavcec, din Slovenia, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-3.

Beneficiind de retragerea unui jucator de pe tabloul principal, francezul Michael Llodra, si avand cea mai buna pozitie in clasament dintre invinsii in ultimul meci, jucatorul din Ucraina a devenit lucky loser si a intrat pe tabloul principal. Aici a avut o prestatie excellenta, castigand cinci meciuri si primul lui mare turneu.

Premiul castigat a fost in valoare de 59.100 de euro, o treime din toate sumele castigate pana atunci din tenis de catre Serghei Stakhovsky!