O afacere engleza

Anglia domina de departe fotbalul de club european. Trei dintre cele 4 semifinaliste sunt insulare: Chelsea, Liverpool si Manchester United. O singura intrusa iberica, Barcelona.

Meciul sferturilor s-a jucat pe Anfield Park unde cormoranii infruntau pe Arsenal. In tur scor egal 1-1. Arsenal porneste ca din pusca marcheaza un gol dupa care gazdele rastoarna rezultatul, 2-1. Tunarii au puterea sa marcheze cu 5 minute inainte de final golul calificarii dar Liverpool se trezeste un minut mai tarziu in avantaj 3-2. Si se impun la final cu 4-2. Un meci de povestit nepotilor, cu garzile deschise, cum numai englezii pot juca.

In semifinale Chelsea-Liverpool si Manchester United-Barcelona. Meciuri de 5 stele.