Montreal-Philadelphia, semifinala NHL

Dupa mari emotii, Canadiens din Montreal s-a calificat in semifinalele Conferintei Est, dupa 7 meciuri contra vechii rivale, Bruins din Boston. Portarul Carey Price, dezastruos la meciul numarul 6 cand a incasat 4 goluri intr-o repriza, a adus calificarea echipei noastre, dupa o partida castigata la scor (5-0), dar foarte echilibrata pana in repriza a treia.

Guy Carbonneau nu renunta la visul de a aduce Cupa Stanley la Montreal, dar pana atunci are de trecut obstacolul Flyers. Kovalev si colegii n-au avut probleme cu aceasta echipa in timpul sezonului regulat, dar in confruntarea de cel mai bun din 7 meciuri totul este posibil. A demonstrat-o Bruins care ne-a creat mari emotii. Atat de mari incat, dupa victoria decisiva, fanii locali s-au apucat sa distruga vitrine si masini de politie. Zeci de tineri au fost arestati, si inca se cauta identificarea vandalilor. In orice caz, intamplarea este o lectie pentru politia montrealeza care va trebui sa fie la post oridecateori va fi meci la Centre Bell.

Canadiens a ramas singura echipa din Canada in cursa pentru Cupa Stanley. Semifinalele se vor incheia cel mai tarziu pe 6 mai. Daca este cazul, pentru al 7-lea meci, vom juca decisivul pe teren propriu.

Canadiens a castigat primul meci cu Flyers in prelungiri cu 4-3, golul victoriei fiind inscris de Kostopoulos.