Manchester – Chelsea, o finala nebuna!

Moscova, pe o ploaie sacaitoare. Este seria a 5-a de penaltyuri. John Terry de la Chelsea, cel care a scos un gol ca si facut al lui Giggs, poate deveni eroul serii pentru londonezi.

Cristiano Ronaldo, marea vedeta a celor de la Manchester ratase o lovitura de pedeapsa, iar Terry avea Cupa Campionilor in bocanc. Se duce avantat catre minge, trage tare, Van der Saar se arunca in partea cealalta, dar mingea lui Terry se duce incredibil pe langa poarta. Roman Abramovici, patronul londone­zilor isi smulge parul din cap.

A 6-a serie: Andreson (M. United) marcheaza, apoi il imita si Kalou. Scorul ramane 1-1.

Seria 7: micutul Giggs trage fara emotii si marcheaza. De partea cealalta, portarul Van der Saar, ghiceste coltul si respinge lovitura lui Anelka.

Manchester United castiga Liga Campionilor dupa o partida pe care nici un microbist n-o poate uita. Dramatica din primul pana in ultimul minut.

Prima repriza apartine lui Manchester care deschide scorul printr-o lovitura de cap maiastra, marca Ronaldo, in minutul 26. Mai rateaza doua ocazii uriase.

Chelsea pare depasita, dar nu si Lampard care speculeaza o deviere nefericita a fundasilor din Manchester. 1-1 in ultimele minute ale primei reprize, un rezultat impotriva cursului jocului.

Dupa pauza pe teren apare o alta Chelsea, ofensiva, bataioasa. Drogba are o executie geniala, dar mingea se duce in bara. Fiecare cauta lovitura decisiva ca la box. Viteza nu scade, desi jucatorii ar trebui sa fie epuizati.

Prelungirile sunt mai spectaculoase, daca puteai dori mai mult de la un meci de fotbal. Chelsea este aproape sa dea lovitura de gratie, dar mingea aceluiasi Lampard – ce jucator extraordinar!-loveste bara transversala.

La poarta cealalta Giggs are si el victoria la picioare, dar sutul lui este scos cu capul miraculous de fundasul John Terry, cel care n-a avut noroc la ultimul penalty. Nervii se incing, Drogba scapa un dos de palma unui adversar si “vede rosu” in ultimele minute ale meciului.

Un meci fantastic, de povestit nepotilor, cum numai doua echipe englezesti sunt capabile.