Iarba devoreaza campionii

Surpriza primelor doua tururi ale turneului pe iarba de la Wimbledon este eliminarea nu­marului 3 mondial, sarbul Djokovic. El a fost umilit in 3 seturi de colericul si simpaticul Marat Safin, de neoprit atunci cand este in mana.

Dar cel mai dramatic meci s-a consumat intre lidera ATP, Ana Ivanovici si aproape ne­cunoscuta Nathalie Dechy clasata pe un modest loc 97 mondial.

Sarboaica a condus in primul set cu 5-3, frantuzoaica a revenit si a castigat setul cu 7-6. In al doilea set, Dechy joaca fara complexe, fara timiditate. Ajunge la 5-4 si 40-15. Doua mingi de meci, meciul vietii ei. Greseste o minge: 40-30. Loveste un backhand ce pare castigator, Ana intoarce mingea in disperare. Aceasta cade pe fileu, se plimba pe el si pica in final la 2 centimetri de tusa in terenul Nathaliei. Mingea a decis ca Ivanovici trebuie sa castige. Incredibil! Setul se incheie tot la tiebreak dar pentru sarboaica.

Ultima runda pastreaza acelasi dramatism iar norocul Anei pare neverosimil. Numarul unu ajunge la 5-3 si are serviciul de meci. Dechy nu abandoneaza si ajung la acelasi fatidic 6-6. In setul decisiv nu se joaca tiebreak asa incat partida continua pana cand sarboaica reuseste victoria cu 10-8. Dechy nu isi mai poate stapani emotiile si plange ca un copil. Incredibil cum fileul n-a vrut sa-i dea victoria pe care probabil o astepta de ani de zile.

Acest meci imi aminteste de un celebru meci de box petrecut acum vreo 50 de ani in care tot un francez l-a facut praf pe adversarul sau tot me­­ciul. Cu 12 secunde inaintea incheierii ulti­mei runde (nr 15) disperatul care s-a chinuit sa ramana in picioare a prins o directa grozava. Francezul nu trebuia decat sa se ridice si ar fi castigat meciul. N-a putut, a fost KO. Drama i-a facut viata un cosmar. El si-a castigat traiul intr-o arena de circ unde, in fiecare seara, isi mima propria infrangere.