Iarba devoreaza campionii

Alin Alexandru are peste 23 de ani de presă scrisă şi televiziune la Expres, Cu­ren­­tul, Biz, B1TV, Naţional TV, timp în care a rea­li­zat reportaje în peste 30 de ţări. Este pasionat înfocat de tenis şi expert în asigurări şi investiţii.

Surpriza primelor doua tururi ale turneului pe iarba de la Wimbledon este eliminarea nu­marului 3 mondial, sarbul Djokovic. El a fost umilit in 3 seturi de colericul si simpaticul Marat Safin, de neoprit atunci cand este in mana.

Dar cel mai dramatic meci s-a consumat intre lidera ATP, Ana Ivanovici si aproape ne­cunoscuta Nathalie Dechy clasata pe un modest loc 97 mondial.

- Publicitate -

Sarboaica a condus in primul set cu 5-3, frantuzoaica a revenit si a castigat setul cu 7-6. In al doilea set, Dechy joaca fara complexe, fara timiditate. Ajunge la 5-4 si 40-15. Doua mingi de meci, meciul vietii ei. Greseste o minge: 40-30. Loveste un backhand ce pare castigator, Ana intoarce mingea in disperare. Aceasta cade pe fileu, se plimba pe el si pica in final la 2 centimetri de tusa in terenul Nathaliei. Mingea a decis ca Ivanovici trebuie sa castige. Incredibil! Setul se incheie tot la tiebreak dar pentru sarboaica.

Ultima runda pastreaza acelasi dramatism iar norocul Anei pare neverosimil. Numarul unu ajunge la 5-3 si are serviciul de meci. Dechy nu abandoneaza si ajung la acelasi fatidic 6-6. In setul decisiv nu se joaca tiebreak asa incat partida continua pana cand sarboaica reuseste victoria cu 10-8. Dechy nu isi mai poate stapani emotiile si plange ca un copil. Incredibil cum fileul n-a vrut sa-i dea victoria pe care probabil o astepta de ani de zile.

Acest meci imi aminteste de un celebru meci de box petrecut acum vreo 50 de ani in care tot un francez l-a facut praf pe adversarul sau tot me­­ciul. Cu 12 secunde inaintea incheierii ulti­mei runde (nr 15) disperatul care s-a chinuit sa ramana in picioare a prins o directa grozava. Francezul nu trebuia decat sa se ridice si ar fi castigat meciul. N-a putut, a fost KO. Drama i-a facut viata un cosmar. El si-a castigat traiul intr-o arena de circ unde, in fiecare seara, isi mima propria infrangere.

Ultimele articole

SUA își crește prezența militară în România

SUA 'îşi vor consolida poziţiile militare în Europa' pentru ca NATO să poată 'răspunde la ameninţările venite din toate...