Steaua, calificare convingatoare

Inaintea meciului Steaua-Galatasaray lucrurile stateau asa: 2-2 dupa primul tur, Steaua n-a fost batuta niciodata de o echipa din Turcia in toata istoria ei, Galata n-a fost eliminata niciodata in turul de calificare al Ligii Campionilor. Palmares de club aproape egal: Steaua a luat Cupa Campionilor, turcii, Cupa UEFA. Fireste ca nu conteaza istoria cand pe masa sunt peste 12 milioane de euro.

Turcii au nevoie de gol si pornesc tare, Kewell lovind bara in minutul 4. Foc de paie pentru ca stelistii se aseaza bine pe treaba. Apararea nu mai este balerina ca la Istanbul iar pasa are un nume: Mirel Radoi, nota 10 tot meciul. Stelistii nu risca si bine fac. Pauza: 0-0.

La reluare, Arthuro prinde un cap-umar si mingea se duce in transversala. In minutul 59, Banel Nicolita, rein­viiat spectaculos, primeste o minge de la Toja in centru si suteaza imparabil. A fost offside mare dar tusierul a fost pacalit de pasa sacadata a lui Toja si de reactia fara ezitare a lui Banel. Greseala mare de arbitraj dar Steaua conduce cu 1-0 si este un rezultat meritat. Turcii se reped dar marile ocazii le apartin tot stelistilor. Numai Dayro Moreno a avut vreo trei. Din pacate, el isi face bine mingiile dar nu ridica privirea din pamant in momentul executiei, nu priveste contextual. Daca ar face asta, ar fi un mare jucator.

De fapt, Steaua ar avea nevoie de un varf care sa le bage in poarta pentru ca, la nivelul Ligii Campionilo,r ocazii ai rar si ele trebuie concretizate.

Incredibila atmosfera pe Ghencea, spectatorii sunt fericiti, Steaua este pentru al treilea an consecutiv in grupele Ligii Campionilor.

Parca exagerata bucuria suporterilor care au invadat orasul. Pentru echipa lui Laca­tus – care a gandit impecabil meciul din punct de vedere tactic – drumul abia acum incepe si nicidecum nu se termina.

Pentru prima oara in istorie, doua echipe romanesti sunt in grupe: CFR si Steaua. Cititi mai jos cat de ingaduitori ne-au fost sortii.