CM Africa de Sud 2010. Romanii debuteaza penibil

0
128

Primul meci din preliminariile pentru calificarea la Campionatul Mondial din Africa de Sud s-a terminat cu un rezultat de nu-ti vine sa crezi: 0-3 cu Lituania, la Cluj. Tricolorii, fara Mutu si Chivu, s-au facut de ras in fata unei echipe modeste ca tehnica, dar foarte ambitioase.

Piturca a vrut sa joace ofensiv, probabil gandindu-se la acuzele din meciul cu Olanda de la Campionatul European. A gresit, dar nu i se poate cere capul pentru acest rezultat. Nationala a prins o zi neagra, iar lituanienilor le-au iesit doua goluri senzationale. Se intampla cateodata.

In cel de-al doilea meci, cu Insulele Feroe, Romania a invins greu, cu 1-0. Slabe sperante in acest stil sa batem Franta, cu care jucam meciul urmator.

Intrebarea este daca Piturca are capacitatea de a pune pe picioare o echipa capabila de calificare. Pe teren, jucatorii aveau aceleasi fete pierdute din meciul cu Olanda. Victor Piturca se uita la ei si nu reusea sa le transmita nimic. Asta este ingrijorator. Mai are autoritate, element capital pentru a-si tine elevii in priza, antrenorul roman?

Norocul lui Piturca este ca Franta a facut-o de oaie in Austria, pierzand startul cu 1-3. In aceste conditii, meciul cu Franta de acasa devine capital. Victoria ne-ar repune pe picioare. Din pacate, si Franta va veni cu acelasi gand la Constanta.