Angajatii Fondului Proprietatea toaca banii fostil

0
128

Pana ca fostii proprietari sa ajunga sa vada macar un leu pentru bunurile confiscate de regimul comunist, actualii angajati ai Fondului Proprietatea isi dau salarii ce i-ar face invidiosi pana si pe angajatii Guvernului de la Ottawa. Am scris deja intr-unul din numerele trecute despre salariul urias, de 28 de mii de dolari pe luna, pe care si-l da Daniela Lulache, in calitatea sa de director general al Fondului Proprietatea.

Presa din Romania scrie zilele acestea ca nu doar Daniela Lulache are salariu mare la Fondul Proprietatea, ci si ceilalti angajati. Astfel, o secretara castiga nu mai putin de 2.400 de dolari pe luna, iar un director de departament ajunge la 6.000 de dolari. Fondul Proprietatea a avut anul trecut 19 angajati, iar cheltuielile cu salarizarea lor s-au ridicat la aproape un milion de dolari, ceea ce inseamna peste 50.000 de dolari de caciula pe an. Vestea proasta urmeaza insa abia acum: salariile mentionate mai sus sunt cele pentru anul 2007. Pentru anul acesta, Fondul Proprietatea si-a dublat volumul de cheltuieli cu personalul, in conditiile im care numarul de angajati a ramas practic neschimbat. Ziaristii de la revista Capital spun ca, in acest fel, angajatii Fondului Proprietatea si-au triplat salariile in ultimii trei ani, adica de la infiintare.