Asta e concluzia unor fermieri pentru care fondurile europene destinate agriculturii romanesti au devenit o adevarata pacoste.
Invitati de Agentia de plati si de interventie pentru agricultura (APIA) sa se inscrie in programul european de subventionare a agriculturii, fermierii acestia au patit ca in zicala, >buna ziua am dat, belea mi-am capatat”.
Subventiile se acordau pentru fiecare hectar cultivat. Dupa depunerea dosarelor de catre cei 1.241.000 de tarani inscrisi in program au intrat in joc cerberii AVIAP, spre a depista cazurile de declarare a unor hectare fictive. Au gasit circa 500.000 de asemenea declaratii. La protestele generale, s-au recules si au pastrat “doar” vreo 260. 000. Din nou proteste, din nou reculegere si numarul declaratiilor gresite a ajuns la 105.000. Si nici acum nu-i bine. Cate-or fi cu-adevarat gresite, e o taina adanca. Asta fiindca functionarii agentiei – desi conectati la tehnologia de varf care in alte parti face minuni – nu reusesc nici sa stabileasca numarul real al hectarelor, nici sa transcrie corect in ordinatoare declaratiile oamenilor. Rezultatul: o brambureala generala, somatii abuzive de plata, amenzi pentru declaratii inregistrate anapoda si o sastiseala a sute de mii de fermieri fata de mana Uniunii Europene.
Am ajuns sa-i multumim lui Dumnezeu ca nu avem mai mult pamant, ca astia de la APIA ne-ar lua totul. Dracu’ mai cere bani europeni!, spune o taranca in varsta, din judetul Ialomita. Cultivase 3,5 hectare cu rapita, dar Agentia nu “i-a gasit” nici macar o sfoara de pamant si ii pretinde rambursarea subventiei de 507 lei.