Roger Federer l-a invins in finala de la US Open pe britanicul Andy Murray, cu 6-2, 7-5, 6-2. Castigand pentru a cincea oara consecuvtiv US Open, Federer a reusit sa scrie istorie. El a devenit primul jucator care a castigat de cinci ori consecutiv turneul de la Wimbledon si Openul american.
Mai mult, prin victoria de lunea trecuta, Federer a ajuns la 13 titluri de Grand Slam castigate, cu unul mai putin decat Pete Sampras, cel care conduce in acest clasament. Anul viitor, cu putina sansa, Federer ar putea deveni lider si in acest clasament, o pozitie pe care o merita din plin.
Castigarea US Open a oprit discutiile despre sfarsitul carierei lui Federer, care, la 27 de ani, se lupta pe teren cu un Nadal – de 22, sau Murray si Djokovic – ambii de 21 de ani. E adevarat, el a avut sansa si a profitat de ploaia care a intrerupt semifinala Nadal – Murray pentru a se odihni o zi in plus, dar a fost clar pentru toata lumea ca tenisul jucat de Federer in SUA a fost cel mai bun din acest an.
Trebuie sa apreciem performanta lui Andy Murray, cel care l-a eliminat pe Nadal in semifinala, in cel mai frumos meci al turneului american.
Urmatorul mare turneu de Grand Slam este Australian Open, din 19 ianuarie 2009.