In urma articolului nostru referitor la obligativitatea scanarii cartilor de munca, unul dintre cititori ne spune ca nu e nevoie de procura pentru ca cineva sa va reprezinte in fata autoritatilor romane in acest sens. Desi ziarul nostru a primit informatia despre necesitatea prezentarii unei procuri de la autoritatea de resort din Romania, cititorul ne arata ca altfel s-au petrecut lucrurile in cazul sau. Ruda dumnealui s-a prezentat cu cartea de munca, cu o copie a unui act de identitate valabil al titularului cartii, precum si cu o copie dupa actul de identitate personal. Pentru recuperarea cartii de munca, dupa scanare, regula impusa a fost sa se prezinte aceeasi persoana, legitimandu-se tot cu cartea de identitate.
Reamintim ca persoanele care au lucrat in tara pana in aprilie 2001 trebuie sa predea cartile de munca pentru scanarea informatiilor pana pe 30 noiembrie, in vederea stabilirii drepturilor de pensie.