Soc la banca

0
141

Cineva-mi spunea, pe vremea cand pierdeam noptile, cu ochii ca cepele, privind la o caseta numita Shoking Asia, ca ceea ce se intampla pe continentul asiatic e cu mult mai ciudat decat se vede la televizor. Intre timp, au trecut o caruta de ani, am schimbat continentul, televizorul, regimul politic, varsta si inca multe altele, dar de imagini socante la televizor se pare ca nu pot sa scap.

Daca, pe vremuri, ma impresionau cei care inghiteau cuie si scoteau sarma ghimpata, schimbarile de sex filmate cu lux de amanunte sau alte nazdravanii asemanatoare, acum toate acestea fac parte din cotidian, iar cand mai apar si la televizor, prefer sa schimb canalul.

Dar sursele de senzatii tari continua sa se multiplice. Bursele asiatice au pierdut mai mult de 5% din valoare, intr-o singura zi, consecinta directa a cutremurului de pe Wall Street. Chiar daca aceasta corectie era previzibila, amploarea si extinderea ei raman socante.

Propozitia in care se spune ca, dupa mai bine de o suta cincizeci de ani, o banca poate fi considerata ca sigura este adevarata doar in Canada. Dupa cum bine ati putut costata de la stiri, la americani nu se aplica. Concret, banca Lehman Brothers e practic in faliment, gigantul financiar Merrill Lynch a acceptat sa fie cumparat de Bank of America, cu mult sub valoare.

Sa fie capatul declinului sistemului financiar american sau doar inceputul? Greu de judecat speculatiile imobiliare ale vecinilor nostri din sud, inca nu ne-au aratat toate culorile. Consecintele imediate seamana oarecum cu cele din timpul marii crize din anii ‘30.

Cel mai cunoscut indice american, Dow Jones, a cazut intr-o singura zi cu mai bine de 500 de puncte. Indicatorul de la bursa din Toronto, in aceeasi zi, in scadere cu mai bine de 515 puncte. Unda de soc s-a simtit mai peste tot in lume, de la Toronto la Shanghai si de la Berlin la Singapore.

Economia canadiana, chiar daca e strans legata de cea americana, ar trebui sa fie mai putin scuturata de furtuna financiara prezenta. Asta in teorie, practic e inca greu de prevazut. Cert ramane faptul ca piata finaciara americana (si nu numai) are nevoie urgenta de o restructurare profunda, pentru a se adapta economiei mondiale din secolul 21.

Ei bine, ce consecinte au toate acestea pentru micul investitor? Pentru cei care investesc pe termen mediu sau lung, riscurile raman mereu aceleasi. De cand s-au scornit investitiile si inca multa vreme de acum inainte, banii plasati in fonduri, in actiuni sau in obligatiuni cresc sau scad, odata cu ciclurile econo­mice. Cand valoarea investitiei cade in negativ, ca in acest moment, cel mai rau sfetnic e panica. Asta face ca, dupa multi ani in care ne-am bucurat de profitul adus de fondurile de investitii, sa retragem banii (in pierdere), pentru a-i depune pe termen. Securitar, intr-adevar, dar acelora dintre dumneavoastra care multa vreme ati avut economiile in fonduri neinre­gistrate, va amintesc ca, la retragere, primul care se va bucura va fi fiscul.

E adevarat ca ati platit deja impozite pentru profiturile anuale, dar multe dintre castigurile in capital datorate miscarilor interfonduri raman netaxate pana la retragere. Cand totusi scoateti banii din fonduri pentru a-i depune pe termen, verificati cu institutia respectiva daca urmeaza o factura fiscala sau nu. Sfatul meu e foarte simplu, de multe ori e mult mai avantajos sa asteptati trecerea furtunii, dupa care sa faceti modificarile pe care le considerati necesare.