Voronin crede in vise

0
128

Bunaoara, in visul Romaniei de a-l lasa fara moldoveni, acor­dan­du-le tuturor cetatenia romana.

“Romania a visat de mult la posibilitatea de a-i face pe toti moldo­venii cetateni romani”, a declarat el luni, 22 septembrie, intr-un interviu acordat postului de televiziune NIT.

Voronin (descendent dintr-o familie de romani anticomunisti, Sarbu – rebotezat Voronin, adica pe romaneste Cioroi, si >reeducat”) ar fi vorbit despre visul acesta al Bucurestiului si oficiali­ta­tilor de la Bruxelles, intr-o vizita facuta acolo in luna iunie. I s-ar fi dat dreptate, in sensul ca da, Romania ar trebui sa inaspreasca legea acordarii cetateniei.

Potrivit lui Voronin, Romania profita de faptul ca moldovenii nu pot ca­la­tori liber in tarile Uni­u­nii Europene. Si atunci, pentru cei care vor sa faca acest lucru, pasaportul de cetatean roman reprezinta o oportunitate interesanta.

Dar aici lucrurile se complica si nu se mai stie bine de care vis ii este frica lui Voronin: de visul Romaniei de a-i lua ceta­tenii moldoveni sau de visul moldovenilor de a pleca liber in Vest, pentru a avea sansa unei vieti mai bune decat in Republica Moldova, cea mai saraca tara din Europa?