Un interesant sondaj realizat de Leger Marketing arata ca 3 din 4 fumatori quebechezi si-au cumparat sau isi cumpara tigari de contrabanda. Explicabil, pentru ca pretul tigarilor este urias.
Inca si mai interesant: 64 la suta dintre cei care fumeaza din contrabanda nici nu-si inchipuie c-ar comite o ilegalitate. Si parca au dreptate: atata timp cat cumpara din magazinele indienilor, nici nu pot avea impresia ca incalca legea. In schimb, 60% dintre cei intervievati sunt de parere ca politia ar trebui sa intervina in rezervatiile amerindiene, pentru a pune capat practicilor ilegale.