De la inceputul anului, s-au inregistrat deja 30 de atacuri informatice asupra bancilor romanesti. E vorba de asa- numitele atacuri de “phishing”: hackerul trimite sute si mii de emailuri, solicitand conectarea clientilor la situri clonate de banci, cu scopul de a le fura informatiile personale de identificare. Aflat in posesia acestor informatii, hackerul are acces la conturile reale ale persoanei si le poate goli.
Romania se afla pe locul al cincilea in topul tarilor care gazduiesc situri clonate. Cele mai multe atacuri au fost initiate din zonele cu centre universitare: Bucuresti, Craiova, Timisoara, Iasi, Constanta, Valcea.
Sute de depunatori au reclamat pana in prezent sume de bani disparute din conturile lor, ca urmare a acestor atacuri.