Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a dispus neinceperea urmaririi penale a lui Ion Iliescu (foto) pentru implicarea sa in evenimentele petrecute pe timpul Mineriadei din iunie 1990. In opinia procurorilor, “activitatea fostului presedinte nu are legatura de cauzalitate de natura penala cu ceea ce s-a intamplat in dupa-amiaza zilei de 13 iunie 1990 si in noaptea de 13/14 iunie 1990, respectiv cu evenimentele in cadrul carora au decedat patru persoane si au fost ranite alte trei, prin impuscare”, dupa cum se arata in comunicatul Parchetului.
Scoaterea lui Ion Iliescu de sub cercetari s-a facut dupa ce, anterior, procurorii militari care au instrumentat dosarul Mineriadei din iunie 1990, sub conducerea generalului Dan Voinea, au considerat ca fostul presedinte este principalul vinovat pentru producerea evenimentelor din iunie 1990. In 2007 insa, Curtea Constitutionala a decis ca dosarul in care era cercetat Ion Iliescu nu tine de competenta procurorilor militari si, in consecinta, acesta a fost dat spre instrumentare procurorilor civili, care acum il gasesc pe fostul presedinte nevinovat.
Lui Ion Iliescu i se pare normal NUP-ul (avizul de neincepere a urmaririi penale) dat de procurori, dar i s-a parut “anormal” faptul ca “i-a dat cuiva prin cap ideea sa-l inculpe pe seful statului, ales cu 85% de catre popor”. Iliescu considera ca singurii vinovati pentru evenimentele din iunie 1990 sunt “cei care au provocat acte rebele si actiuni agresive impotriva institutiilor statului, inclusiv minerii, la incitarea acestor forte nenorocite”. “Fortele nenorocite” sunt, desigur, ei care au murit sau au fost raniti pe timpul evenimentelor din 13-15 iunie 1990, cand Ion Iliescu i-a chemat pe mineri la Bucuresti, iar la final le-a multumit pentru “actiunea civica” comisa in Capitala.