O batrana din judetul Maramures are pensie de 3 lei. Fostul sef de la ANRE, Gergely Olosz, incasa, pana lunea trecuta, un salariu de 185 de mii de lei pe luna. Intre aceste doua coordonate “financiare” isi desfasoara viata populatia Romaniei.
Ioana Rosca, o batrana din Rozalvea, Maramures, iese la poarta intr-o anumita zi din luna si se uita in lungul drumului prafuit, doar o zari chipiul postasului. Probabil ca nimeni dintre dvs nu v-ati “deranja” sa-i deschideti macar usa celui care v-ar aduce o pensie de aproximativ un dolar. Ioana Rosca o face, potrivit, presei din tara, cu entuziasm: “Trei lei sunt trei lei si aceia sunt buni pentru mine. Gandesti ca ma bucur, asa cum ia toata lumea si eu sa nu iau nimica… Cand vad ca vine pensia, vai de mine, cu drag o iau”.
In afara Ioanei Rosca, in Rozalvea mai sunt si alte persoane cu pensii asemanatoare: o batrana primeste 7 lei, iar o alta, 13. Ca ele, sunt probabil sute si mii de batrani in tara, care incaseaza lunar echivalentul a 10-20 de dolari. Cum se poate trai cu acesti bani intr-o Romanie in care multe preturi la alimenetele de baza le bat pe cele din Occident? Nici nu vreau sa ma gandesc.
Gergely Olosz si-a dat demisia din functia de presedinte al ANRE (Agentia Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei), dupa ce s-a scris in presa ca incasa lunar venituri de 75 de mii de dolari. Inainte de a-si da demisia, Olosz s-a asigurat ca nu o sa fie deranjat de procurorii DNA: a depus juramantul pentru un mandat de deputat, desi mai este doar o luna si jumatate pana la alegeri.
Fortat de scandalul izbucnit in presa din tara, pana si premierul Tariceanu a ajuns la concluzia ca salariile sefilor de la agentiile nationale – aflate in subordinea sa – sunt “iesite din orice logica, din orice bun simt”. Acum, in ceasul al 12-lea, Tariceanu a decis sa reglementeze salariile celor din agentii la nivelul unui secretar de stat, adica la 6.700 de lei. Praf in ochii electoratului, cu doar 45 de zile inainte de alegeri.
Presa a scris de multa vreme despre salariul nesimtit de mare pe care il primeste sefa de la Fondul Proprietatea, Daniela Lulache: 38 de mii de dolari pe luna, si asta fara ca institutia pe care o conduce sa aiba cine stie ce activitate.
Dar nu numai agentiile guvernamentale sunt sursa de venituri pentru clientela politica a Partidului National Liberal, aflat la guvernare. Foarte multi dintre angajatii Guvernului detin posturi in consiliile de administratie ale unor institutii de stat, de unde primesc onorarii grase. Sunt persoane care fac parte, concomitent, din 5-6 astfel de consilii de administratie si incaseaza in acest fel onorarii de sute de mii de lei pe an. Presa a publicat zilele trecute o lista cu asemenea persoane.
Doina Dascalu, secretar de stat în Ministerul de Finante, a facut parte din sase consilii de administratie sau comisii de privatizare, de unde a încasat, in 2007, suma de 340.000 de lei, adica 11.000 de dolari lunar.
Daniel Chitoiu, presedintele Agentiei Nationale de Admi- nistrare Fiscala, a incasat 300 de mii de lei din cele cinci consilii de administratie din care a facut parte în 2007.
Victor Paul Dobre, secretar de stat în Ministerul de Interne, a facut parte din cinci consilii de administratie sau comisii de privatizate si a castigat 170.000 de lei, adica 5.500 de dolari pe luna.
Antonel Tanase, secretar de stat la Ministerul Transporturilor, a facut parte din sase consilii de administratie si a câstigat peste 86.000 de lei, dublu fata de leafa de secretar de stat.
Lista este infinit mai lunga si este expresia jafului la care este supus bugetul de stat pentru a satisface interesele unei clase politice iresponsabile si penale. Calin Popescu Tariceanu este unul dintre vinovati, dar nu singurul. El nu a facut altceva decat ceea ce a invatat de la partenerii neoficiali de guvernare, adica de la PSD.
Vin alegerile…