Rau si bine: Romania – Franta 2-2

Pacat ca n-am castigat, bine ca n-am pierdut. Intre aceste doua stari penduleaza microbistii, dupa egalul cu Franta din preliminariile Campionatului Mondial. Echipa Romaniei a inceput meciul cum nu am mai vazut-o de la confruntarea cu Tara Galilor (5-0 dupa 32 de minute, in preliminariile World Cup USA 1994).

De la plimbatul exasperant al mingii pe care l-au exersat la Campionatul European, tricolorii au trecut la viteza si pase dintr-o bucata. Francezii au fost surprinsi de vivacitatea lui Florentin Petre, care a plasat cu exteriorul mingea in plasa:1-0 in minutul 5. Gluma s-a ingrosat in minutul 17, cand Goian nici n-a avut nevoie sa se inalte pentru a marca. Era 2-0, iar Domenech se gandea deja ca va petrece mai mult timp cu noua sa sotie dupa ce-si va pierde postul de antrenor. 2-0 este un scor periculos, stiu si copii asta. Pentru Piturca era, paradoxal, cea mai grea situatie de gestionat. Cand ai doua goluri marcate in poarta Frantei, instinctiv te inchizi. Ai nostri au facut pasul inapoi cam devreme, iar vulpoiul Ribery ne-a sanctionat. 2-1 la pauza si mult de lucru pentru Piturca.

Din pacate, el sau juca­torii s-au speriat, si nu am mai contat in repriza secunda. Cornel Dinu, un mare teoretician al fotbalului, dar cu rea­lizari modeste ca antrenor, spunea ca francezii au o aparare de ras si ca ai nostri puteau forta. E adevarat, numai ca lui Mutu nu ii mai iese nimic, iar Marica se zba­te, dar fara folos. Fara doi atacanti care sa hartuiasca fragila aparare franceza, tot greul a picat pe mijloc si aparare. La mijloc, Florentin a obosit in final, iar Chivu a deziluzionat. Prea complicat in interventii.

In conditiile acestea, Romania a pus autobuzul in poarta, iar golul egalizator nu putea, decat cu mare noroc, sa nu vina.

Toata lumea a remarcat un jucator: plesuvul Muresan de la CFR, care a facut o partida excelenta. Nationala a castigat un om de baza.

Inte­resant este ca Piturca a spus dupa meci ca Muresan a gresit deseori la plasament, dar n-a zis nimic despre presta­tia penibila a lui Cocis. Semn ca Piti, ca tot romanul, are si el preferatii lui.

Puteam sa castigam, dar bine ca n-am pierdut. Intr-o grupa in care echipele favorite pierd puncte (am numit Franta si Romania), este bine sa nu lasi contracandidatul sa-ti ia fata.

Marele examen ne asteapta in fata sarbilor, cei care ne-au cam batut cand ne-au prins.