Paza buna, trece primejdia rea

0
120

In Romania, se tin anual intre 20 si 30 de procese impotriva medicilor, pentru presupuse greseli profesionale care ar fi produs daune pacientilor lor. In cazul unei greseli dovedite, suma cu care un pacient urmeaza sa fie despagubit de societatile de asigurare poate ajunge la 100.000 de euro. Pana in prezent, niciun medic nu a fost gasit vinovat de instantele de judecata. Niciunul!

Dar, cum nu se stie ce rezerva viitorul, Colegiul medicilor va propune Ministerului Sanatatii ca eventuala – duca-se pe pustii! – despagubire sa tina seama de valoarea sociala a pacientului. Care valoare sociala se rasfrange asupra orga­nului in litigiu. O mana de medic, de exemplu, este mai pretioasa decat o mana de gunoier. Despagubirea in caz de practica medicala gresita trebuie sa tina seama de asta, de ce facea omul cu mana taiata din greseala.

Mana ca mana dar ce facem cu celelalte organe?! Un rinichi de doctor este oare mai pretios decat un rinichi de ingi­ner sau de contabil? Si cat de sus sunt cei de sus, un ministru, un prim-ministru, un presedinte? E greu cu despagubirile, mai bine le lasam balta!