Soferul unei masini Renault Laguna a fost amendat pentru viteza excesiva. In dreptul comunei Balotesti (judetul Ilfov), radarul l-a “prins> ca circula cu 500 de km la ora!
Omul n-avea nimic impotriva sa plateasca amenda pentru depasire de viteza. Era patit, caci fiind de meserie pilot de avion, se obisnuise cu vitezele mari, gresise si altadata si platise de fiecare data amenda fara sa cracneasca. Numai ca, de data aceasta, la 500 de km pe ora, i s-a parut exagerat. Mai ales ca pana atunci nu reusise niciodata sa atinga o viteza mai mare de 150 de km/ora, si asta pe autostrazile din Germania.
S-a interesat la politie, sa afle daca radarul spunea drept, daca a avut cu adevarat viteza aceea buna de pus in Cartea recordurilor si a aflat ca nu, radarul mintise.
Nu era un record mondial de masina, ci un record mondial de radar.