Sase ca la table

Sase goluri au incasat echi­pele noastre in etapa a treia a Ligii Campionilor. Steaua a incasat acasa cinci go­luri de la Lyon, cum n-a mai primit niciodata in istoria participarii sale la Cupele Euro­pe­ne.

Steaua-Lyon, 3-5. A fost un meci nebun. Avandu-l pe Ni­colita intr-o forma de zile mari, Steaua avea 2-0 pe tabela dupa numai 11 minute de joc (goluri: Arthuro si Goian). Francezii au egalat, dar Steaua a reusit sa termine repriza in avantaj: 3-2.

In repriza a doua, apara­torii stelisti au fost “cascadorii rasului”, francezii reusind sa marcheze trei goluri dupa mi­nutul 69.

Gigi Becali a luat foc dupa meci si, impins de la spa­te de obisnuitii sai sfatuitori, i-a pus totul in carca antrenorului Marius Lacatus. Dupa nu­mai o zi, Lacatus a demi­sio­nat, iar Becali n-a avut nicio obiectie.

Pana la ora inchiderii, numele lui Dorinel Munteanu era cel mai vehiculat pentru preluarea postul de antrenor.

Dincolo de bucataria in­terna, Steaua nu reuseste rezultalte nici dupa a treia partici­-pa­re consecutiva in grupele Ligii Campionilor.

Mai sunt putine sanse ca bucurestenii sa prinda locul trei in grupa si participarea in Cupa UEFA. Pentru aceasta, ei trebuie sa invinga Fiorentina.

La Bordeaux, CFR Cluj s-a dus ca la pomul laudat. Clu­jenii erau siguri ca vor veni cu puncte de la francezi, dar nu au reusit mare lucru. Cadu a marcat in propria-i poarta si asa s-a scris istoria acestui meci. E prima infrangere a an­tre­norului Maurizio Trombetta de cand a preluat echipa.

Oricum, clujenii continua sa se lupte chiar pentru un loc in optimile competitiei. Pentru aceasta, ei trebuie sa bata aceeasi echipa, Bordeaux, in etapa urmatoare, pe teren propriu.