Ungurii trec, romanii mai asteapta

0
110

Va trebui sa mai curga niste apa pe Dunare pana cand Statele Unite vor accepta sa-i primeasca si pe romani fara viza pe pamant american.

In anul 2008, un sfert dintre cererile romanilor de vize pentru intrarea in SUA au fost res­pinse. Cu aproape 13% mai putine decat anul trecut, dar totusi mult mai multe decat refuzurile pronuntate impotriva solicitantilor din Ungaria (7,8%), Serbia (11,7%) si Bulgaria (13,3%).

La o rata de refuz mai mica de 10%, americanii renunta la obligativitatea vizelor. Administratia Bush a anuntat, in acest sens, ca cetatenii Cehiei, Ungariei, Letoniei, Esto­niei, Lituaniei, Slovaciei si Coreei de Sud nu vor mai avea nevoie de vize. Ro­manii, la fel ca si vecinii lor bulgari, mai trebuie sa astepte.

Sa fie oare aceasta asteptare provocata de performantele romano-rrome din Italia, Spania si alte tari europene, vestite si temute in lumea intrea­ga pentru ilegalitatile comise?