Va trebui sa mai curga niste apa pe Dunare pana cand Statele Unite vor accepta sa-i primeasca si pe romani fara viza pe pamant american.
In anul 2008, un sfert dintre cererile romanilor de vize pentru intrarea in SUA au fost respinse. Cu aproape 13% mai putine decat anul trecut, dar totusi mult mai multe decat refuzurile pronuntate impotriva solicitantilor din Ungaria (7,8%), Serbia (11,7%) si Bulgaria (13,3%).
La o rata de refuz mai mica de 10%, americanii renunta la obligativitatea vizelor. Administratia Bush a anuntat, in acest sens, ca cetatenii Cehiei, Ungariei, Letoniei, Estoniei, Lituaniei, Slovaciei si Coreei de Sud nu vor mai avea nevoie de vize. Romanii, la fel ca si vecinii lor bulgari, mai trebuie sa astepte.
Sa fie oare aceasta asteptare provocata de performantele romano-rrome din Italia, Spania si alte tari europene, vestite si temute in lumea intreaga pentru ilegalitatile comise?