Romanii investesc in Amazonia

0
153

De anul trecut, in Ama­zo­nia boliviana, pe langa cele 33 de limbi vorbite de aproximativ 200.000 de indigeni amazonieni, se aude si limba romana, vorbita de angajatii firmei Con­structim din Timisoara.

Prin intermediul unei companii-fiice, Armanos Holding Indus­tria Maderera, al carei sediu se gaseste in orasul Santa Cruz de la Sierra, Construc­tim exploateaza o fabrica de produse din lemn tropical, cumparata anul trecut cu 6 milioane de dolari de la un pro­prie­tar croat. Ea foloseste ca materie prima lemn din padurea amazo­ni­ana, iar ca mana de lucru circa 200 de indigeni care locuiesc in corturi, in preaj­ma fabricii.

Sub suprave­gherea autoritatilor boli­viene, Constructim a negociat cu 22 de triburi amazoniene concesionarea pentru 50 de ani a circa un milion de hectare din padurea amazoniana. Muncitorii indigeni, despre care Lucian Peres­cu, presedintele CA Con­structim, spune ca sunt foarte lenti, dar ca lucrea­za bine, sunt platiti cu 2$ pe zi – un salariu bun >in comparatie cu altii”, precizeaza Perescu.

Construc­tim a amenajat pentru muncitorii indigeni o policli­nica cu doua puncte de ajutor. Produsele fabricii romanesti (usi, fe­restre, parchet) sunt exportate in SUA si in Europa.