Se pare ca Primaria Bucurestiului a pierdut controlul asupra cainilor vagabonzi, impotriva carora se inversunase, pe timpuri, fostul primar Traian Basescu.
Din cei 30.000 de caini fara stapan, doar 2.800 au fost sterilizati. Administratia pentru Supravegherea Animalelor (A.S.A.) poate steriliza zilnic 50 de caini, ceea ce inseamna ca, pentru >tratarea> intregii populatii canine, ar fi nevoie de 544 de zile de lucru consecutive, fara sambete, fara duminici, fara Sarbatori. Si, oricum, e greu de crezut ca, intre timp, cainii nesterilizati vor fi abstinenti si nu vor urma urmeze imboldul natural de a lasa urmasi.
In teorie, lucrurile stau insa mult mai bine. Mai toti cainii acestia vagabonzi sunt “adoptati” de organizatii neguvernamentale. Dar odata “salvati” de la sterilizare, cainii sunt aruncati din nou in strada.
Tot in strada sunt aruncati si catelandrii, pe care populatia miloasa nu doreste sa-i pastreze in captivitate.