CFR Cluj – Bordeaux: 1-2. Zero puncte cu francezii

Dupa ce a inceput in forta – 2-1 in deplasare cu Roma si 0-0 acasa cu Chelsea -, CFR parea aproape de o mare calificare.

Bordeaux s-a dovedit insa nasul echipei noastre, care nu ne-a oferit niciun punct din cele 6 puse in joc: 0-1 in Fran­ta si 1-2 acasa, in ultima runda de meciuri.

Vedeta Gourcuff a tasnit dintre lentii aparatori clujeni si a deschis scorul, in minutul 6. Clujenii au egalat, 3 minute mai tarziu, prin capul lui Dani. In minutul 38, francezii marcheaza din lovitura directa in vinclu, prin Wendel. CFR a avut, peste 50 de minute, sanse sa rastoarne soarta meciului, dar au ramas toate la stadiul de faze fierbinti. Suparare mare la Cluj. O ocazie uriasa de calificare este aproape spulberata in cea mai echilibrata grupa a Ligii Campionilor.

Acum CFR trece pe ulti­mul loc, dar inca mai pastreaza sanse teoretice chiar la locul 1. Ii trebuie cel putin 3 puncte din ultimele doua meciuri, cu Chelsea in deplasare si Roma acasa. Roma a batut Chelsea cu 3-1 si situatia grupei este complicata. CFR poate termina si pe primul loc, dar si pe ultimul. Un obiectiv mai realizabil ar fi locul 3 si calificarea in prima­vara Cupei UEFA.