Mai multi copii sunt tinuti internati intr-un spital din judetul Vaslui, fara sa fie bolnavi. La sesizarea presei din tara, Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului din Romania a efectuat un control la spitalul din comuna Tutov, judetul Vaslui. In urma acestuia, s-a constatat ca niciunul dintre cei 25 de copii aflati in spital, internati de aproximativ zece ani, nu era bolnav si nu avea nevoie de spitalizare.
Conducerea spitalului spune ca nimeni nu a venit sa-i externeze pe copii, asa ca medicii n-au avut inima sa-i lase pe drumuri. Realitatea pare insa a fi alta. Conform regulilor dupa care functioneaza sistemul sanitar din Romania, spitalele primesc fonduri in functie de numarul pacientilor pe care ii au. Presa a dezvaluit ca, in prezent, spitalul din Tutov, gratie celor 25 de copii sanatosi pe care ii tine “in gazda”, primeste 170 de mii de lei pe an de la autoritatile locale, 400 de mii pe luna de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate, dar si cate cinci mii de euro pe luna de la o fundatie, plus alte beneficii.