Romania nu este dispusa sa prelungeasca mandatul trupelor romanesti din Irak decat pentru misiuni de consiliere si securitate. Aceasta ar insemna ca soldatii romani prezenti in cadrul fortei multinationale sa fie retrasi la sfarsitul acestui an. Anuntul a fost facut de minsitrul roman al Afacerilor Externe, Teodor Melescanu.
Mandatul trupelor romanesti din Irak expira la 31 decembrie 2008, iar el va fi prelungit doar la cererea guvernului irakian.
Mandatul trupelor romanesti ar putea fi prelungit, in teorie, cu acordul Parlamentului. Totul depinde insa de configuratia politica a noului Parlament, dupa alegerile legislative care vor avea loc in 30 noiembrie 2008.