Romania-Georgia, un chinuit 2-1

Doar 3.000 de spectatori s-au strans in tribunele stadionului Dinamo, la meciul amical Romania-Georgia, desi Federatia Romana de Fotbal a anuntat ca toate incasarile vor fi donate victimelor de la Petrila.

Victor Piturca a trimis in teren o echipa formata aproape in intregime din jucatori din campionatul intern. In prima repriza, tricolorii au jucat incalcit, iar georgienii au speculat eroarea cuplului Tamas-Radoi. Era minutul 12 si Georgia conducea cu 1-0. Spectatorii au inceput sa-l hui­duie pe Radoi. Poate erau mai multi dina­mo­visti in tribuna.

Cu destula sansa, romanii au intors rezultatul dupa pauza, cand Marica (min 63) si Goian (71) au reusit golurile victoriei. Un rezultat si un nou joc chinuit al Nationalei, care nu-si gaseste ritmul. In aceeasi zi, Serbia a batut cu 6-1 pe Bulgaria.

In primavara, ne asteapta doua meciuri de­cisive pentru calificarea la CM din Africa de Sud: cu Serbia si Austria.

E adevarat ca atunci vor intra pe teren Mutu si Chivu, altfel suntem pierduti asa cum am fost si la meciul cu Lituania, de pe teren propriu: 0-3.