Dezamagiti de deszapezire

0
165

Cu o noua si generoasa cantitate de zapada asternuta in oras, montrealezii sunt extrem de nemultumiti de cum actioneaza primaria pentru strangerea zapezii.

Un sondaj realizat pentru a masura satisfactia cetatenilor fata de serviciile oferite de primarie arata ca nota acordata pentru deszapezire este de doar 5,4 (pe o scara de la 1 la 10). Montrealezii vor ca, in primul rand, sa fie degajate trotuarele si arterele mari. Si asta, inainte de deszapezirea centrului orasului.

Dintre celelalte servicii, cel de politie a obtinut nota 6,6, egala cu nota medie obtinuta pentru serviciile municipale in general. Capitolul calitatea vietii a depasit media, obtinand nota 7,1.

In ciuda nemultumirilor, primarul Gérald Tremblay conduce in sondaje cu 32%, urmat de Richard Bergeron cu 5% si Benoit Labonté cu 4%.

Previous articleNotre-Dame ramane un cosmar
Next articleO quebecheza la ONU
Viorel Anghel
Viorel Anghel, absolvent de Filo­sofie, a început să lucreze în pre­să în 1995, la ziarul Ulti­ma oră şi la agenţiile de pre­să Infomedia şi AR Press (Ro­mânia Liberă). A fondat şi condus, din 1999, mediaTRUST România, una dintre cele mai importante firme de monitorizare a presei din ţară. În Canada, din 2004. Pasionat de webdesign şi ascultător de muzică "made in Canada".