Ministrul Udrea le da romanilor tichete de vacanta

0
107

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a reusit sa-si convinga colegii din Guvern sa adopte o ordonanta de urgenta prin care romanii vor primi, in locul primelor de vacanta, tichete de vacanta. Acestea vor fi acordate doar angajatilor permanenti, in limita a sase salarii minime brute pe economie, in cazul angajatilor la stat, sau in functie de negocierile dintre angajat si angajator, in sectorul privat. Desi masura a fost prezentata de Elena Udrea drept una care urmareste sprijinirea turismului intern si fiscalizarea agentilor de turism care se sustrag de la plata taxelor catre stat, cele mai multe critici au venit tocmai de la cei care ar trebui sa beneficieze de tichete. Ei spun ca masura Guvernului este discriminatorie prin faptul ca ii obliga sa-si petreaca vacanta in Romania (tichetele sunt valabile doar pe teritoriul tarii) si ii dezavantajeaza pe aceia care merg in vacanta pe cont propriu, la rudele de la tara, cu cortul, in gazda sau la manastiri. De asemenea, masura este in dezavantajul celor care, din lipsa de bani, alegeau sa stea acasa si sa foloseasca prima de vacanta pentru alte nevoi.