Un raport al Statistique Canada a venit sa arunce sare pe rana: economia canadiana o duce mult mai rau decat prognozele guvernamentale. Scaderea ei in ultimul trimestru al anului trecut a fost de 3,4% din PIB, fata de anul 2007. Este cea mai drastica scadere de dupa 1991. Comparativ cu alte state, Canada sta inca bine. Scaderea PIB-ului in ultimul trimestru din 2008 a fost de 6.2% in Statele Unite, de 5,9% in Uniunea Europeana si de 12,7% in Japonia.
Regresul acesta a fost compensat de un debut de an mai bun, astfel incat, in final, pe intregul an, PIB-ul canadian a crescut cu 0.5%. O nimica toata daca ne gandim ca, in 2007, cresterea fusese de 2,7%.
Tot in trimestrul patru din 2008, profiturile firmelor au scazut cu 20%. Increderea consumatorilor este la pamant, iar cererea interna a scazut cu 4,8% din toamna lui 2008 pana acum.
Ca urmare a micsorarii cererii, stocurile au crescut. Intreprinderile canadiene au, in medie, stocuri pentru 66 de zile. Cu 2 zile mai mult decat in septembrie 2008. Poate ca doua zile nu par un capat de tara, dar nu-i asa. O intreprindere mare, cu stocuri de milioane de dolari, plateste bani grei in asigurari si stocaj. Cu cat stocurile sunt rulate mai repede, cu atat intreprinderea face mai mult profit si degaja lichiditati.
Economistii bancilor canadiene se asteapta la o scadere si mai accentuata a economiei: 6% din PIB pentru acest trimestru.
Ca o prima reactie, Banca Centrala a scazut din nou cu jumatate de punct dobanda de referinta, care a ajuns acum la 0,5%. Anuntul a fost urmat, in cascada, de micsorarea dobanzilor la toate bancile canadiene.
Ramane de vazut daca toate aceste masuri vor restabili increderea consumatorilor. Este de asteptat ca Banca Centrala sa anunte, curand, alte masuri pentru a stimula iesirea din criza.