O ancheta facuta de Journal de Montréal arata ca exodul medicilor, in special al celor anglofoni, este o realitate care costa mult Québecul. Dintre absolventii de medicina din 2006 de la McGill, 52% au ales, anul trecut, la doar doi ani dupa terminarea studiilor, sa profeseze in alta provincie a Canadei sau in SUA. Cat despre celelalte universitati, proportia celor care pleaca din provincie variaza intre 22%, pentru Université de Sherbrooke si 9%, pentru Université de Montréal.
Pierderile pentru provincie sunt multiple: pe de-o parte, penuria de medici este departe de a se rezolva si, pe de alta parte, pentru formarea fiecarui medic guvernul plateste 158.200$ din banii contribuabililor.
Numai pentru cei 44 de absolventi de la McGill care au ales anul trecut sa plece in alta parte, factura se ridica la aproape sapte milioane de dolari.
Exista propuneri ca medicii sa fie obligati sa ramana in provincie cel putin cinci de la absolvirea studiilor, peste cei doi ani de rezidenta.